Who is who in the acholi province team in lira

Who is who in the acholi province team in lira

By Northern Era Reporter


Lira

The recently launched fufa inter-province competition named ‘The Drum Tournament’, kicked off last weekend in Lango Sports Ground, Lira district.

The Drum tournament, is another football competition that was launched by fufa president Eng. Moses Magogo on October 18, 2017, following the resolution of the 93rd fufa Ordinary General Assembly, and the 13th fufa Executive committee.

The tournament is aimed at taking the game to the masses based 16 provinces in Uganda.

Fufa intends to use this program to drum for more support from Ugandan citizens to support the game. It will also offer a wider platform to identify players from different regions.


During the tournament, players are expected to return to their districts of origin, and identify with their regional province to play other regional provinces.

Northern Era has profiled most of the players and coaches in Acholi Province, according to their clubs, districts and sub counties, to enable the community identify with individual players who come from their community.

Below is their profile:


Name: Ogenga Ronald Owiny
Club: Uganda People's Defense Forces Football Club(UPDF)
District: Kitgum
Sub County: Kitgum Municipality

Name:Onek Alfred
Club:Ndejje University
District: Kitgum Municiplaity
Sub County: Akwang

Name:Onekalit Francis
Club: Ndejje
District: Kitgum
Sub County: Kitgum Municiplaity

Name: Rubangakene Walter
Club: UPDF F.C
District: Gulu
Sub County:Pece

Name: Ocakacon Brian
Club:Amuka Bright Stars
District: Gulu
Sub County: Pece

Name: Akena Stephen
Club: Ndejje University
District: Gulu
Sub County: Pece Division

Name:Ojok Deogratius
Club: Jinja Municipality Football Club
District: Gulu
Sub County: Bardege Division

Name: Okot Moses
Club:Bright Stars Fotball Club
District: Gulu
Sub County: Laroo Division

Name: Mwaka Stephen
Club: Paidha Black Angels Football Club
District: Gulu
Sub County: Layibi Division

Name: Bongomin Stephen
Club:St. Mary's Kitende F. C
District:Gulu
Sub County: Pece Division

Name: Ojara Denis
Club:Busia Wolves
District:Gulu
Sub County:Laroo Division

Name: Okot Felix
Club:Maroons Football Club
District: Gulu
Sub County: Laroo Division

Name:Ochora Wlater
Club:Kampala City Council Football Club(K.C.C F.C)
District:Gulu
Sub County:Laroo Division

Name:Otim James
Club:Bull Football Club
District:Lamwo
Sub County:Madi Opei

Name:Onekalit Richard
Club: Kireka United
District:Kitgum
Sub County:Lamwo 

Name: Opiyo Nelson
Club:Gulu United
District:Gulu
Sub County:Omoro

Name:Odong Stephen Latek
Club:Paidha Black Angels Football Club
District:Gulu
Sub County:Pece Division

Name:Kidega Andrew
Club:Paidha Black Angels Football Club
District:Gulu
Sub County:Pece Division

Name:Okot Fred
Club:Uganda Revenue Authority (URA F.C)
District:Gulu
Sub County:Pece Division

COACHES
Name: Oloya Moses
Club:Onduparaka Football Club
District: Amuru 
Sub County:Pabo

Name:Akena Geoffrey
Club:Gulu United
District: Gulu 
Sub County: Pece Division
Name:Onen Peter
Club:Bulls Football Club
District:Gulu
Sub County: Unyama 
Name: Ogenga Ronald Owiny
Club: Uganda People's Defense Forces Football Club(UPDF)
District: Kitgum
Sub County: Kitgum Municipality

Name:Onek Alfred
Club:Ndejje University
District: Kitgum Municiplaity
Sub County: Akwang

Name:Onekalit Francis
Club: Ndejje
District: Kitgum
Sub County: Kitgum Municiplaity

Name: Rubangakene Walter
Club: UPDF F.C
District: Gulu
Sub County:Pece

Name: Ocakacon Brian
Club:Amuka Bright Stars
District: Gulu
Sub County: Pece

Name: Akena Stephen
Club: Ndejje University
District: Gulu
Sub County: Pece Division

Name:Ojok Deogratius
Club: Jinja Municipality Football Club
District: Gulu
Sub County: Bardege Division

Name: Okot Moses
Club:Bright Stars Fotball Club
District: Gulu
Sub County: Laroo Division

Name: Mwaka Stephen
Club: Paidha Black Angels Football Club
District: Gulu
Sub County: Layibi Division

Name: Bongomin Stephen
Club:St. Mary's Kitende F. C
District:Gulu
Sub County: Pece Division

Name: Ojara Denis
Club:Busia Wolves
District:Gulu
Sub County:Laroo Division

Name: Okot Felix
Club:Maroons Football Club
District: Gulu
Sub County: Laroo Division

Name:Ochora Wlater
Club:Kampala City Council Football Club(K.C.C F.C)
District:Gulu
Sub County:Laroo Division

Name:Otim James
Club:Bull Football Club
District:Lamwo
Sub County:Madi Opei

Name:Onekalit Richard
Club: Kireka United
District:Kitgum
Sub County:Lamwo 

Name: Opiyo Nelson
Club:Gulu United
District:Gulu
Sub County:Omoro

Name:Odong Stephen Latek
Club:Paidha Black Angels Football Club
District:Gulu
Sub County:Pece Division

Name:Kidega Andrew
Club:Paidha Black Angels Football Club
District:Gulu
Sub County:Pece Division

Name:Okot Fred
Club:Uganda Revenue Authority (URA F.C)
District:Gulu
Sub County:Pece Division

COACHES
Name: Oloya Moses
Club:Onduparaka Football Club
District: Amuru 
Sub County:Pabo

Name:Akena Geoffrey
Club:Gulu United
District: Gulu 
Sub County: Pece Division
Name:Onen Peter
Club:Bulls Football Club
District:Gulu
Sub County: Unyama

BY NORTHERN ERA REPORTER
LIRA. Federation of Uganda Football Association(FUFA) this week end launched a new program named The Drum Tournament.
The Drum is a football tournament comprising of 16 provinces in Uganda. FUFA intends to use this program to drum for more support from Ugandan citizens to support the game.It will also offer a wider platform to identify players from different regions.
As a result, players are expected to return to their districts of origin and identify with their regional province to play other regional provinces.
Acholi province consist of the eight districts of Acholi sub region. Acholi sub region begins its first game today but most of the players are not known by the community.
Northern Era has proiled most of the identified players and coaches according to thir clubs, districts and sub counties to enable the community identify with individual players who come from their community.
Below is their profile:
Name: Ogenga Ronald Owiny
Club: Uganda People's Defense Forces Football Club(UPDF)
District: Kitgum
Sub County: Kitgum Municipality

Name:Onek Alfred
Club:Ndejje University
District: Kitgum Municiplaity
Sub County: Akwang

Name:Onekalit Francis
Club: Ndejje
District: Kitgum
Sub County: Kitgum Municiplaity

Name: Rubangakene Walter
Club: UPDF F.C
District: Gulu
Sub County:Pece

Name: Ocakacon Brian
Club:Amuka Bright Stars
District: Gulu
Sub County: Pece

Name: Akena Stephen
Club: Ndejje University
District: Gulu
Sub County: Pece Division

Name:Ojok Deogratius
Club: Jinja Municipality Football Club
District: Gulu
Sub County: Bardege Division

Name: Okot Moses
Club:Bright Stars Fotball Club
District: Gulu
Sub County: Laroo Division

Name: Mwaka Stephen
Club: Paidha Black Angels Football Club
District: Gulu
Sub County: Layibi Division

Name: Bongomin Stephen
Club:St. Mary's Kitende F. C
District:Gulu
Sub County: Pece Division

Name: Ojara Denis
Club:Busia Wolves
District:Gulu
Sub County:Laroo Division

Name: Okot Felix
Club:Maroons Football Club
District: Gulu
Sub County: Laroo Division

Name:Ochora Wlater
Club:Kampala City Council Football Club(K.C.C F.C)
District:Gulu
Sub County:Laroo Division

Name:Otim James
Club:Bull Football Club
District:Lamwo
Sub County:Madi Opei

Name:Onekalit Richard
Club: Kireka United
District:Kitgum
Sub County:Lamwo 

Name: Opiyo Nelson
Club:Gulu United
District:Gulu
Sub County:Omoro

Name:Odong Stephen Latek
Club:Paidha Black Angels Football Club
District:Gulu
Sub County:Pece Division

Name:Kidega Andrew
Club:Paidha Black Angels Football Club
District:Gulu
Sub County:Pece Division

Name:Okot Fred
Club:Uganda Revenue Authority (URA F.C)
District:Gulu
Sub County:Pece Division

COACHES
Name: Oloya Moses
Club:Onduparaka Football Club
District: Amuru 
Sub County:Pabo

Name:Akena Geoffrey
Club:Gulu United
District: Gulu 
Sub County: Pece Division
Name:Onen Peter
Club:Bulls Football Club
District:Gulu
Sub County: Unyama 
Name: Ogenga Ronald Owiny
Club: Uganda People's Defense Forces Football Club(UPDF)
District: Kitgum
Sub County: Kitgum Municipality

Name:Onek Alfred
Club:Ndejje University
District: Kitgum Municiplaity
Sub County: Akwang

Name:Onekalit Francis
Club: Ndejje
District: Kitgum
Sub County: Kitgum Municiplaity

Name: Rubangakene Walter
Club: UPDF F.C
District: Gulu
Sub County:Pece

Name: Ocakacon Brian
Club:Amuka Bright Stars
District: Gulu
Sub County: Pece

Name: Akena Stephen
Club: Ndejje University
District: Gulu
Sub County: Pece Division

Name:Ojok Deogratius
Club: Jinja Municipality Football Club
District: Gulu
Sub County: Bardege Division

Name: Okot Moses
Club:Bright Stars Fotball Club
District: Gulu
Sub County: Laroo Division

Name: Mwaka Stephen
Club: Paidha Black Angels Football Club
District: Gulu
Sub County: Layibi Division

Name: Bongomin Stephen
Club:St. Mary's Kitende F. C
District:Gulu
Sub County: Pece Division

Name: Ojara Denis
Club:Busia Wolves
District:Gulu
Sub County:Laroo Division

Name: Okot Felix
Club:Maroons Football Club
District: Gulu
Sub County: Laroo Division

Name:Ochora Wlater
Club:Kampala City Council Football Club(K.C.C F.C)
District:Gulu
Sub County:Laroo Division

Name:Otim James
Club:Bull Football Club
District:Lamwo
Sub County:Madi Opei

Name:Onekalit Richard
Club: Kireka United
District:Kitgum
Sub County:Lamwo 

Name: Opiyo Nelson
Club:Gulu United
District:Gulu
Sub County:Omoro

Name:Odong Stephen Latek
Club:Paidha Black Angels Football Club
District:Gulu
Sub County:Pece Division

Name:Kidega Andrew
Club:Paidha Black Angels Football Club
District:Gulu
Sub County:Pece Division

Name:Okot Fred
Club:Uganda Revenue Authority (URA F.C)
District:Gulu
Sub County:Pece Division

COACHES
Name: Oloya Moses
Club:Onduparaka Football Club
District: Amuru 
Sub County:Pabo

Name:Akena Geoffrey
Club:Gulu United
District: Gulu 
Sub County: Pece Division
Name:Onen Peter
Club:Bulls Football Club
District:Gulu
Sub County: Unyama